Hodnotu mincí v oběhu poznáme jednoduše na první pohled podle číslice vyražené na povrchu mince. Ovšem hodnota historických mincí může být znásobena až v rámci milionů. Poznejte nejvzácnější mince z území Československa.
Nejdražší česká mince
Vzácné české mince mají novou hvězdu. Nejdražší a českou mincí se podle informací z Aktuálně.cz stal zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937. Nový pyšný majitel za minci zaplatil neuvěřitelných 550 000 EUR, tedy zhruba 14,7 milionů korun. Hodnota dukátu je násobena i faktem, že bylo vyraženo pouhých 34 kusů.
„Svatováclavský desetidukát je vzácná mince, jelikož bylo vyraženo pouze 34 kusů a všechny se zřejmě nedochovaly. Jedná se o jediný kus, který se kdy veřejně dražil. Pochází ze sbírky, která se dražila v roce 2006 ve Švýcarsku a majitel za ni tenkrát dal 900 000 korun," prozradil v článku Jan Jelínek z aukčního domu Macho & Chlapovič.
Pravost desetidukátu byla ověřena porovnáním s dalšími exempláři v archivu České národní banky a s původním razidlem z kremnické mincovny.
Svatováclavský desetidukát z roku 1937. Foto: Macho & Chlapovič, Aktuálně.cz
Ve stejný den se vydražila i druhá nejcennější mince Česka. Za více než 14 milionů korun se vydražil dvoudukát z roku 1937. Obě mince můžete vidět na fotografii na konci článku.
Jaké jsou vzácné české mince z oběhu?
Na serveru sběratel.com autor seřadil nejvzácnější československé oběžné mince dle nominálů:
- 5 haléř z roku 1924
- 25 haléř z roku 1932
- 1 Kčs z roku 1947 z hliníku
- 5 Kč z roku 1937
- 5 Kčs z roku 1951
- 10 Kčs z roku 1933
Dále autor upozorňuje, že numismaticky zajímavé a hodnotné jsou mince pouze z uvedeného roku. Např. pětikoruna z roku 1937 je jednou z nejvzácnějších mincí Československa, ovšem ta stejná mince z roku 1938 je naprosto obyčejná a sběratelsky nezajímavá.
Prohledejte raději staré věci u prarodičů, možná najdete poklad.
Dvě nejdražší mince v historii Česka – foto: Zbyněk Pecak, Aktuálně.cz