Slyšeli jste už o sdílené ekonomice? Je to poměrně nový trend, který ale postupně proniká i do našich končin a mění způsob, jakým využíváme věci a služby. Pojďte zjistit o sdílené ekonomice víc.
Co to vlastně sdílená ekonomika je?
Nebudeme úplně zabíhat do složitých ekonomických definicí. Představte si sdílenou ekonomiku jednoduše: Místo toho, abyste si kupovali všechno sami pro sebe, si danou věc půjčíte od někoho, kdo ji zrovna nepotřebuje. Nebo naopak, vy sami můžete pronajmout věci, které máte a zrovna nepoužíváte. Sdílenou ekonomiku dnes zprostředkovávají jak jednotlivci, tak i firmy.
Podle průzkumu Nielsen Admosphere z roku 2019 má se sdílenou ekonomikou v nějaké míře pětina českých obyvatel.
Kde se sdílenou ekonomikou potkáte v praxi
S nástupem digitálních technologií se rozšířila i nabídka jednotlivých služeb a věcí, které fungují na principu sdílené ekonomiky. Díky internetu se totiž můžeme velmi snadno a rychle spojit s poskytovatelem služby nebo přímo s majitelem věci, kterou bychom si rádi zapůjčili.
TIP: I na internetu byste si měli dávat pozor na podvodníky. Nejčastější praktiky popisujeme v článku Internetoví podvodníci: 3 nejčastější praktiky.
Co všechno můžete v rámci sdílené ekonomiky využívat
Sdílení ubytování: Pokud plánujete dovolenou, nemusíte se ubytovat jen v penzionu nebo hotelu. Díky službě Airbnb se ubytujete přímo u někoho doma. Často tak můžete ušetřit, a lépe poznáte danou kulturu a její obyvatele.
Obzvlášť ve velkých městech najdete opravdu širokou nabídku takových krátkodobých pronájmů – a můžete si vybrat, zda budete sdílet bydlení současně s jeho majitelem nebo budete chtít celý dům/byt jen pro sebe.
Sdílení aut: Nemáte momentálně na koupi drahého auta, nebo prostě víte, že auto denně nevyužíváte a je pro vás zbytečné si auto pořizovat, protože vám bude jenom stát na parkovišti před domem? Díky aplikaci Anytime si půjčíte auto na pár hodin, ale i na víkend na rodinný výlet.
Nemusíte řešit (a především platit z vlastní kapsy) pořizovací cenu auta, ale také pojištění, nutné opravy a další starosti spojené s vlastnictvím automobilu. A kolik to zhruba stojí? Platíte za reálný čas používání, například v minutovém tarifu zhruba 1 Kč za minutu.
Sdílení jízd: U aut ještě chvilku zůstaneme. Pokud se potřebujete někam dostat a nechcete si hned půjčovat auto, zkuste aplikaci BlaBlaCar. Najdete si v ní spolucestující, kteří míří stejným směrem jako vy a nabízejí spolujízdu – společně se pak podílíte na nákladech na cestu. V konečném důsledku ušetříte za benzín, nemusíte řešit hromadnou dopravu a ještě můžete poznat nové přátele.
Sdílení kol: Ve větších městech už najdete sdílená kola téměř na každém rohu. Například růžová kola pro rychlé přesuny si můžete pronajmout od společnosti Rekola – za každou jízdu v Praze na 30 minut zaplatíte 35 Kč, ale pokud máte Lítačku, máte každý den nárok na 2 jízdy na 15 minut zdarma. V Českých Budějovicích je jízda levnější – za 30 minut zaplatíte jen 20 Kč.
Sdílení knížek: Přečetli jste si knížku a už se k ní nechcete vracet? Prostřednictvím platformy Knihobot můžete prodat téměř jakoukoli knihu – jakmile si někdo koupí vaši knihu, platforma vám pošle procenta z prodeje. Vy si buď můžete koupit na Knihobotu jinou knihu, nebo si částku můžete nechat vyplatit na bankovní účet.
Sdílení různých věcí: Potřebujete na den vrtačku? Nebo chcete dětem v létě zajistit k jezeru paddleboard? Nemusíte je hned kupovat, na platformě SharyGo si můžete půjčit prakticky cokoliv od lidí ve vašem okolí za menší poplatek.
Myslíte si, že sdílená auta využívají jen mladí? Asociace českého carsharingu pozoruje v posledních letech nárůst uživatelů sdílených aut mezi lidmi ve věku 40-60 let. Vysvětlují si to především tím, že došlo k významnému nárůstu na vlastnictví a provoz vlastního auta.
Se sdílenou ekonomikou ušetříte, ale často také snížíte váš dopad na životní prostředí
Když si věci půjčujeme nebo sdílíme, místo abychom si každý kupoval nové, šetříme zdroje a produkujeme méně odpadu.
Je to jako když si půjčíte knihu od kamaráda – tiskárna nemusí se produkovat další a další kopie, a přesto si ji oba užijete. Díky sdílené ekonomice používáme věci déle a tolik se jich nevyrábí, což je dobré pro životní prostředí.
TIP: Zařizujete si bydlení? Víme, jak levně zařídit byt + kde najít nábytek za výhodnou cenu nebo rovnou zdarma.