Vánoce ještě ani neskončily a obchody nás už lákají na obrovské povánoční výprodeje. Jak se v téhle džungli slev zorientovat a nenaletět? Poradíme, jak nakupovat chytře a s rozumem, aby vaše peněženka po celý rok 2025 netrpěla.
Zdravý rozpočet nade vše
Než se pustíme do rozboru povánočních slev, připomeňme si základní pravidlo finanční gramotnosti: slevy jsou lákavé, ale zdravý rodinný rozpočet je důležitější. Měli bychom se snažit šetřit a neutrácet výplatu až do poslední koruny. Finanční polštář nám poskytne klid a jistotu v neočekávaných situacích.
Kdy začínají povánoční výprodeje?
Valná většina obchodů už v dnešní době spouští povánoční výprodeje hned první den, kdy mohou mít kamenné pobočky otevřeny. Slevy obvykle trvají až do konce ledna nebo ještě déle – do vyprodání zásob. E-shopy mají v tomto trochu výhodu, neboť mohou alespoň virtuálně spouštět povánoční výprodeje už 25. prosince.
Je povánoční výprodej ale opravdu výhodný?
Určitě jste už někdy podobnou situaci zažili. Přijdete do obchodu, kde na vás vyskočí bezkonkurenční sleva a vy si říkáte, tak přece to tady nemůžu nechat. A odejdete domů o pár tisíc lehčí, s předmětem, pro který jste původně vůbec nešli. A přesně v tom jsou slevy zrádné. Necháme se jimi zlákat a impulsivně si koupíme věci, které vlastně nepotřebujeme.
Nepoctiví obchodníci občas uměle navyšují ceny ještě před začátkem slev, aby pak výsledná sleva vypadala vyšší. Takové praktiky jsou sice nezákonné, ale i tak se s nimi můžete potkat.
Ne vždy jsou slevové akce opravdu výhodné. Obchodníci používají různé marketingové triky, jako je například akce kup teď, zaplať později. Takové nákupy na splátky vás nalákají na to, že nemusíte danou věc platit hned. Odejdete s novou televizí, máte z ní radost třeba týden a pak vám ale dojde výzva k uhrazení první splátky a radost je ta tam.
Jednoduše řečeno – impulsivní nákupy zboží ve slevě rozhodně nepatří mezi správné praktiky finanční gramotnosti.
Kdy dávají povánoční výprodeje smysl?
Povánoční výprodeje mohou být skvělou příležitostí k ušetření peněz, pokud nakupujete s rozmyslem. Dávají smysl zejména tehdy, když:
danou věc opravdu potřebujete: Například už dlouhodobě víte, že budete muset kupovat novou pračku, protože ta stará už pomalu ale jistě odchází do křemíkového nebe. Povánoční slevy mohou být proto ideálním časem k realizaci koupě nového spotřebiče. V takovém případě dává smysl i vhodně zvolená půjčka (bankovní nebo nebankovní půjčka), protože vám v dlouhodobém horizontu ušetří peníze.
máte předem jasný rozpočet: Předem si stanovte rozpočet na danou věc a držte se ho. Slevy vás totiž velmi snadno dokážou zlákat k překročení limitu.
si předem přečtete nezávislé recenze: Nezapomeňte si opravdu důkladně prostudovat recenze zákazníků, kteří už daný spotřebič vlastní. Jen tak zjistíte, zda má opravdu cenu do jeho koupě investovat a nebo se raději poohlédnout po jiném.
si předem porovnáte ceny: Vždy se ujistěte, že je sleva skutečně výhodná. Dejte si čas a porovnejte si ceny v různých obchodech a zkontrolujte si i nedávnou historii cen produktu. Někdy dokonce najdete stejný výrobek levněji i bez slevy.
se naučíte říkat NE: Odolejte pokušení a řekněte NE slevám na věci, které nepotřebujete. A pokud po nějakém výrobku opravdu toužíte, zkuste si na něj našetřit.
Ne všechno musíte hned kupovat. Objevte kouzlo sdílené ekonomiky – za menší poplatek si můžete půjčit auto, abyste dojeli na nákup. Ale také třeba aku vrtačku od kutila, který ji nabízí na SharyGO.
Povánoční výprodeje nabízejí skvělé příležitosti k úsporám, ale mohou být také skrytou pastí. Neutrácejte bezhlavě, myslete na svou dlouhodobou finanční stabilitu. Přejeme vám, ať najdete ve slevách to, co hledáte, ušetříte peníze a zároveň si zachováte finanční zdraví. Šťastný rok 2025 a radost z rozumných nákupů.