Šetření je jen pro ty, co mají peněz nazbyt. Ale kdeže. I když máte pocit, že s malou výplatou nic neušetříte, opak je pravdou. Jak říká staré české přísloví: Korunka ke korunce, bude plná truhlice.
Myslete na to, že i malé částky se postupně nasčítají
I když se vám zdá, že těch pár korun, které vám na konci měsíce zbydou z výplaty, nemá cenu odkládat stranou, opak je pravdou. Tyto malé částky se vám postupně nasčítají a jednou vám mohou zachránit vaši peněženku. Představte si, že se vám zničehonic rozbije pračka. Co teď? Díky našetřenému finančnímu polštáři nebudete muset přemýšlet nad tím, kde vezmete peníze na novou.
A navíc, pocit, že máte kontrolu nad svými penězi, je k nezaplacení.
Nejprve si udělejte jasno aneb kde se ty korunky ztrácejí?
Než se pustíte do samotného šetření, musíte si nejprve zmapovat situaci -- tedy zjistit, kam vaše peníze opravdu mizí. Vezměte si tužku a papír (nebo mrkněte do článku Nejlepší aplikace na správu financí) a poctivě si zapisujte všechny výdaje -- od nájmu a jídla, až po cigarety a kafe s kamarády. Zapisujte si všechno alespoň měsíc a sledujte, kam vám peníze protékají mezi prsty.
Jakmile máte hezky sepsané veškeré výdaje, zkuste si je rozdělit do dvou kategorií:
- Nutné výdaje: To jsou ty částky, bez kterých se neobejdete -- nájem, elektřina, plyn, jídlo, doprava do práce, léky.
- Něco navíc: Částky, díky kterým si dopřáváte něco pro radost -- kino, oblečení, zábava, ale také alkohol nebo cigarety.
U výdajů něco navíc se zkuste zamyslet, jestli byste nezvládli něco omezit. Rozhodně nejde o to, abyste od teď žili striktní život bez zábavy.
Zkuste ale třeba snížit počet cigaret za den. Místo nákupu v obchodech se značkovým oblečením jednou zamiřte do toho zajímavého secondhandu, který vás už před nějakou dobou zaujal. A nebo si začněte kromě obědů do krabičky do práce připravovat i svačinky, abyste nemuseli utrácet peníze v obchodě. Každá ušetřená korunka se počítá!
Korunka ke korunce... a za rok máte pěknou sumu
Stále jsme vás nepřesvědčili, že má smysl šetřit i s malou výplatou? Snad vás přesvědčíme následujícím příkladem. Zkuste si každý den odkládat 20 Kč. Za měsíc vám to udělá okolo 600 Kč a za rok už máte našetřeno okolo 7200 Kč. Což pro vás může být slušný základ pro finanční polštář.
Tipy a triky, jak ušetřit i s malou výplatou, abyste mohli svůj finanční polštář naplnit rychleji:
- Vařte si doma: Jídlo z restaurací a fast foodů je drahé. Zkuste si vařit častěji doma -- naplánujte si jídelníček na celý týden, vařte si jídlo do krabičky do práce a uvidíte, že ke konci měsíce budete mít na účtu více peněz než v předchozím měsíci.
- Nakupujte s rozumem: O nákupu jídla jsme mluvili, ale zkuste se také vyhnout impulsivnímu nakupování ve slevách -- ty nás velmi často lákají k nákupu věcí, které nepotřebujeme.
- Věrnostní programy: Registrujte se do věrnostních programů obchodů, kde často nakupujete. Sbírejte body za nákupy a získejte slevy nebo odměny.
- Dejte šanci srovnávačům: Neplatíte příliš na účtech ze energii nebo za pojištění? V dnešní době už existuje mnoho internetových srovnávačů, které vám porovnají ceny jednotlivých poskytovatelů a doporučí vám tu nejvýhodnější nabídku. Jde například o Ušetřeno nebo srovnejto.
- Spořte automaticky: Nastavte si trvalý příkaz z účtu na spořicí účet už v den výplaty. Nebudete s touto částkou ve svém rozpočtu počítat a na tyto ušetřené peníze už nesáhnete.
- Příspěvky pojišťoven: Informujte se u své zdravotní pojišťovny, na co všechno přispívá a nechte si proplatit to, na co máte nárok. Některé pojišťovny přispívají například na dentální hygienu, ale také na vitamíny nebo na sportovní aktivity.
Nastavte si v hlavě, že šetření není otrava, ale investice do vaší budoucnosti
Myslete na to, že šetření opravdu není o odříkávání a deprivaci. Je to o tom, abyste měli kontrolu nad svými penězi a zajistili si klidnější budoucnost. Jakmile si osvojíte návyk šetření, tak najednou zjistíte, že vás to i baví a časem si zvládnete odkládat i vyšší částky. Tak směle do toho, ušetřit můžete opravdu i z malé výplaty.