blogimg

Jak řešit finance ve vztahu? To záleží

Provident
23 10 2024 08:00

Tak už je to tady! První vážný vztah a s ním i touha (nebo nutnost?) se osamostatnit a začít bydlet spolu. Srdce plesají, ale co na to peněženka? Řešit finance ve vztahu, a zvlášť na začátku, může být trochu ošemetné. Pojďte zjistit, jak na to.

Kdy a jak o financích ve vztahu začít mluvit?

Stejně jako neexistuje univerzální návod na to, kdy otevřít otázku Chceš mít děti? neexistuje ani ten správný čas na otázku společných financí. Nicméně, čím dříve otázku peněz a finanční gramotnosti obecně ve vztahu otevřete, tím lépe pro vás.

Důležité je, abyste se o financích bavili otevřeně. Ideálně hned, jak začnete plánovat společné bydlení. Nepodceňujte důležitost financí ve vztahu. Neshody v této oblasti mohou vést k vážným problémům.

Příklady témat a konkrétních otázek, které by měly zaznít:

  • Příjmy: Kolik každý z vás vydělává?
  • Výdaje: Kolik každý z vás měsíčně utratí za nájem, jídlo, zábavu atd.?
  • Finanční minulost: Jak se k financím staví rodiče, prarodiče?
  • Finanční gramotnost obecně: Zvládáte šetřit, umíte hospodařit s penězi? Znáte nejčastější finanční pojmy?
  • Dluhy: Nemá jeden z vás dluhy nebo půjčky, které musí pravidelně splácet?
  • Spoření a společná budoucnost: Plánujete spořit na společnou dovolenou, auto, nebo hypotéku?
  • Rozdělení nákladů: Jak si rozdělíte platby za nájem, energie, potraviny?
  • Společný účet: Chcete si založit společný účet na společné výdaje, nebo bude každý platit ze svého? 

Otevřená komunikace o financích vám pomůže vybudovat zdravý a důvěryhodný vztah. Buďte k sobě upřímní a otevření. Nic neskrývejte a mluvte o svých finančních možnostech i starostech.

TIP: Věděli jste, že není úplně složité se dostat do registru dlužníků? Mrkněte na článek Zapomenuté dluhy: Ověřte si, že nejste na seznamu dlužníků. 

A jak na to rozdělení nákladů? Máte několik možností:

1. Půl na půl:

Platíte za všechno stejnou částkou, bez ohledu na to, kolik kdo vydělává.

Plusy: Je to jednoduché a fér, pokud máte podobné příjmy.

Minusy: Může to být nevýhodné pro toho, kdo vydělává méně. A místy i složité, pokud rozdělujete každý výdaj opravdu napůl.

2. Podle poměru příjmů:

Vyděláváte si každý jiné peníze? Pak můžete společné výdaje platit poměrově. Tedy ten, kdo má vyšší výplatu bude také přispívat více na chod celé domácnosti. A ten s nižším příjmem bude naopak přispívat méně. Příklad: Slečna Lucie si vydělává 35 000 Kč a její přítel Lukáš 30 000. Dohodli se, že každý ze své výplaty vydá na společné výdaje 30 % z platu. Lucie tedy posílá 10 500 Kč a Lukáš 9 000 Kč.

Plusy: Je to spravedlivější, pokud máte rozdílné příjmy.

Minusy: Vyžaduje to trochu počítání.

 

3. Společný účet a vlastní kapesné:

Oba posíláte na společný účet dohodnutou částku, ze které se platí všechny společné výdaje. Zbytek si každý nechává pro sebe.

Plusy: Máte přehled o společných financích, ale zároveň si zachováváte určitou finanční nezávislost.

Minusy: Vyžaduje to dobrou komunikaci a disciplínu při posílání peněz na společný účet. Na druhou stranu nemáte prakticky žádné společné ušetřené peníze, pokud se nedomluvíte na tom, že budete oba posílat vyšší částku.

Jakou variantu si vyberete, záleží čistě na vás. Počítejte ale s tím, že se vaše finanční situace může v průběhu vztahu radikálně změnit a budete muset otázku rodinného rozpočtu znovu otevřít – například v situaci, kdy žena pobírá mateřskou a její příjmy jdou tak citelně dolů.

Finance ve vztahu: Chceme společný účet?

Rozhodli jste se žít na jedné hromádce i co se týká společných financí? Pak byste měli zvážit také společný účet, na který vám chodí veškeré příjmy a odchází z něj veškeré výdaje. Nastavíte si pravidelné platby, abyste nic nemuseli řešit a oba vidíte, za co průběžně během měsíce utrácíte. Oba tak máte jasnou představu a kontrolu nad společnými financemi.

Jen počítejte s tím, že banky většinou umožňují jednoho majitele bankovního účtu. Ten druhý v páru může být u stejného účtu zapsaný jako disponent – tedy ten, kdo má přístup k financím na účtu, ale není jeho primárním vlastníkem. Bankovní účet, u kterého jsou oba partneři rovnocennými majiteli, nabízí v současné době jen mBank a Partners banka.

Pamatujte, že:

  • Otevřená komunikace o financích je klíčem k harmonickému vztahu.
  • Neexistuje správný nebo špatný způsob, jak řešit finance ve vztahu. Důležité je, abyste našli systém, který vám oběma vyhovuje.
  • Společné bydlení představuje velký krok, ale s dobrou komunikací a plánováním ho zvládnete levou zadní.
  • Hledejte kompromisy. Nejde o to, aby jeden z vás tahal za kratší konec provazu. Stanovte si jasná pravidla. Dohodněte se, jak budete finance řešit, a dodržujte to.